Preskočiť na hlavný obsah
Oficiálna stránka SK

Doména gov.sk je oficiálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

Slovenčina

    T. Borec podporil výmenu dát v Európe

    ​Minister spravodlivosti Tomáš Borec sa zúčastnil mimoriadneho rokovania Rady EÚ spolu s ministrom vnútra a podpredsedom vlády SR Roberom Kaliňákom

    ​Brusel 20. novembra 2015 – Uchovávanie dát o cestujúcich leteckou prepravou, balík o zbraniach a dôsledná ochrana vonkajšej schengenskej hranice sú podľa ministra vnútra a podpredsedu vlády SR Roberta Kaliňáka kľúčové v rámci reakcie na minulotýždňové teroristické útoky v Paríži.  Európski ministri vnútra o nich rokovali na mimoriadnej Rade EÚ a podporilo ich aj Slovensko.
    „Udalosti v Paríži nás šokovali a zjednotili zároveň,“ povedal R. Kaliňák a ocenil pritom následnú prácu francúzskych bezpečnostných zložiek. „Je to veľmi dôležité pre bezpečnosť i ďalší vývoj situácie.“
    Podľa ministra Kaliňáka treba po dlhých rokoch diskusie schváliť a zaviesť do praxe tzv. systém PNR (passengers name record) – uchovávanie vybraných osobných údajov o cestujúcich v leteckej preprave a ich sprístupnenie bezpečnostným zložkám za presne stanovených podmienok.   
    „Verím, že toto boli posledné obete, ktoré museli prísť, aby sme takéto dôležité opatrenie konečne presadili,“ zdôraznil minister vnútra v narážke na dlhodobé výhrady Európskeho parlamentu. Zároveň podporil, aby sa vzťahovalo nielen na medzinárodné lety, ale aj tie vo vnútri EÚ.
    Prísnu podobu opatrení Slovensko presadzuje aj v súvislosti s deaktiváciou a predajom automatických zbraní.
    „Holý a bosý terorista nie je nebezpečný,“ povedal médiám R. Kaliňák. „Nebezpečný začína byť, až keď má v rukách zbraň akéhokoľvek charakteru“. Vyzdvihol pritom, že postupné sprísňovanie pravidiel na Slovensku sa v posledných 10-tich rokoch podpísalo pod pokles trestných činov so zbraňami o polovicu. 
    V súvislosti s dôslednou ochranou vonkajších hraníc EÚ minister Kaliňák podporil myšlienku systematickej kontroly všetkých cestujúcich – v prepojení na pripravované inteligentné, automatizované hranice – ako aj výmenu informácií. 
    „Zaznela kritika, že len päť členských štátov si vymieňa informácie o zahraničných bojovníkoch s Europolom. Slovensko medzi nimi je, no ostatné štáty by sa mali čo najskôr pripojiť,“ uviedol. Podľa neho je rozhodujúce môcť podozrivú osobu preveriť cez všetky databázy a získať tak rýchlu a ucelenú informáciu.
    Slovensko otvorilo aj tému metadát, t.j. históriu pohybov a komunikácie páchateľov teroristických činov.
    Minister spravodlivosti Tomáš Borec podporil efektívnu výmenu dát pomocou systému ECRIS (European Criminal Records Information System), rozšírenú aj o občanov tretích krajín.
    Ako dodal, na Slovensku už pracuje medzirezortná pracovná skupina, ktorá skúma možné nástroje na posledné výzvy. „Nepôjdeme len cez trestný poriadok, ale aj cez iné predpisy, ktoré súvisia s bezpečnosťou“. V stredu by o prvých výstupoch mala rokovať Bezpečnostná rada vlády.