„Kde nefunguje dôvera v justíciu, vzniká prostredie, v ktorom ľudia hľadajú iné cesty a spôsoby ako sa dostať k spravodlivosti, čo vo výsledku môže prispievať k polarizácii a radikalizácii spoločnosti“, uviedla ministerka L. Žitňanská na stretnutí. Zároveň dodala, že to neplatí len pre súdnictvo, ale všeobecne pre fungovanie štátu a všetkých jeho inštitúcií.
„Osobne som presvedčená, že aj tá situácia, ktorá vznikla vo voľbách a po voľbách, je výsledkom nedôvery ľudí v štát, respektíve v schopnosť štátu zabezpečovať základné funkcie. Na to, aby ľudia túto dôveru znovu získali, musí vláda podať dobrý výkon. Tu vidím aj svoju úlohu v pozícii podpredsedníčky vlády a ministerky spravodlivosti podať dobrý výkon v tých oblastiach, za ktoré budem v tejto vláde zodpovedná. To znamená pri príprave protikorupčných opatrení, ale aj pri dohliadaní na to, aby legislatívne pravidlá, ktoré sú už celkom dobre nastavené, boli naozaj dodržiavané, aby sa zvýšil a zlepšil prístup k spravodlivosti, no a napokon, aby sme vytvárali naozaj dobré podmienky a dobré zázemie na to, aby výkon súdov, výkon celého systému súdnictva sa zlepšil“, doplnila ministerka Žitňanská.
Pokiaľ ide o korupciu, v zmysle Programového vyhlásenia vlády je cieľom maximálne zúžiť priestor pre korupciu a zároveň maximálne stransparentniť všetky procesy. Vláda sa preto v programovom vyhlásení zaviazala presadiť účinný protischránkový zákon, ktorý zamedzí schránkovým firmám čerpať verejné zdroje a skutočne odhalí konečných užívateľov výhod. Vláda chce rovnako zamedziť vplyvu záujmových skupín na tvorbu legislatívy a v maximálne možnej miere sa otvoriť verejnej kontrole. Zúženie priestoru pre korupciu znamená aj sprísnenie podmienok zverejňovania zmlúv, aby nebolo možné účelovo obchádzať túto povinnosť.
Cieľom zmien v justícii je celkom jednoznačne skrátenie doby konaní a tým, ale nielen tým, aj zvýšenie dôveryhodnosti justície. Zámerom je prehodnotiť, čo majú robiť súdy, prehodnotiť, čo majú robiť sudcovia a čo napríklad vyšší súdni úradníci. A zároveň prijatím balíka manažérskych opatrení a dotiahnutím elektronizácie zvýšiť vymáhateľnosť práva na Slovensku.
Prioritou je aj sfunkčnenie mechanizmu osobného bankrotu. Ďalej pružné vymáhanie faktúr. A v neposlednom rade zvýšenie verejnej kontroly justície od výberu cez hodnotenie až po disciplinárne konanie sudcov a posilnenie občianskeho prvku v justícii.
Ministerka spravodlivosti a podpredsedníčka vlády L. Žitňanská je pripravená spolupracovať so Súdnou radou SR s predsedníčkou Najvyššieho súdu SR a verí, že táto spolupráca pomôže k dosiahnutiu výsledkov.
„Inštitúcie za ktoré som zodpovedná, musia podávať lepší výkon a ja som tu na to, aby som tomu vytvorila podmienky. Myslím si, že Programové vyhlásenie vlády v tejto oblasti predstavuje naozaj dobrý základ na to, aby sa zúžil priestor pre korupciu, aby sme pohli justíciou a ja som pripravená urobiť všetko pre to, aby sme dobrý výkon podali“, uzatvorila ministerka L. Žitňanská.