Preskočiť na hlavný obsah
Oficiálna stránka SK

Doména gov.sk je oficiálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

Slovenčina

    V Bratislave sa uskutočnilo plenárne zasadnutie Európskej justičnej siete v trestných veciach

    V dňoch 22. – 23. novembra 2016 ministerstvo spravodlivosti v rámci slovenského predsedníctva v Rade EÚ zorganizovalo 47. plenárne zasadnutie Európskej justičnej siete v trestných veciach. Témou zasadnutia bolo prehlbovanie efektívnej justičnej spolupráce v trestných veciach v oblasti podpory práv obetí trestných činov a boja proti počítačovej kriminalite. Zasadnutia sa zúčastnili predstavitelia všetkých členských štátov EÚ, ako aj predstavitelia tretích krajín a rôznych agentúr Európskej Únie.
     
     „Byť obeťou trestného činu je samo osebe traumatizujúce, nehovoriac o tom, ak sa stanete obeťou trestného činu v krajine, ktorej jazyk a právny systém neovládate. Preto som rada, že je tu zhoda na tom, že podpora obetí a ochrana ich základných práv musí patriť medzi naše priority, čoho dôkazom je aj včerajšie zasadnutie Európskej siete na ochranu práv obetí trestných činov v Bratislave,“ povedala štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti Monika Jankovská vo svojom úvodnom príhovore.

    Poukázala aj na skutočnosť, že stále jednoduchší prístup k internetu a rýchly rozvoj nových technológii má aj svoju negatívnu stránku v podobe vzniku nových trestných činov. „Virtuálny priestor nemá takmer žiadne hranice a to si uvedomujú aj páchatelia týchto trestných činov. O to ťažšie je bojovať proti týmto trestným činom a ich páchateľom.“

    Európska justičná sieť v trestných veciach je sieť národných kontaktných bodov slúžiacich na uľahčenie justičnej spolupráce v trestných veciach. Týmito národnými kontaktnými bodmi sú prokurátori, sudcovia alebo iné osoby, ktoré riešia takmer výlučne záležitosti týkajúce sa medzinárodnej justičnej spolupráce. Národné kontaktné body sú určené jednotlivými členskými štátmi z ústredných alebo iných orgánov podieľajúcich sa na medzinárodnej justičnej spolupráci. Európska justičná sieť v trestných veciach je v súčasnosti tvorená viac než 300 národnými kontaktnými bodmi v 28 členských štátoch, pričom úzko spolupracuje aj s inými sieťami , či už európskymi alebo v tretích štátoch.