Preskočiť na hlavný obsah
Oficiálna stránka SK

Doména gov.sk je oficiálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

Slovenčina

    ​L. Žitňanská s členmi kontrolnej misie Európskeho parlamentu

    Dnes (piatok, 9.3.2018) prijala podpredsedníčka vlády a ministerka spravodlivosti SR L. Žitňanská misiu Konferencie predsedov politických skupín Európskeho parlamentu. Otázky poslancov sa dotýkali jednak tém ako dôveryhodnosť  súdnictva, nezávislosť súdnictva, postavenie a právomoci rezortu spravodlivosti so zreteľom na činnosť prokuratúry a polície. Ale venovali sa aj špecifickým otázkam transpozície smernice proti praniu špinavých peňazí a záruk pokiaľ ide o nominácie Slovenskej republiky do orgánov Európskej prokuratúry. 

    Ministerka spravodlivosti informovala misiu Európskeho parlamentu o postavení a právomociach rezortu spravodlivosti pokiaľ ide o vzťahy s prokuratúrou a políciou, rovnako informovala o aktuálnom projekte, na ktorom spolupracujeme s Radou Európy, konkrétne s Európskou komisiou pre efektívnu justíciu s cieľom posilniť súdne kapacity a efektívnosť súdnictva ako takého.

    Pokiaľ ide o zriadenie Európskej prokuratúry, tento projekt je prioritou rezortu spravodlivosti a v najbližšom období by mohol do legislatívneho procesu predložený návrh zákona, ktorý bude zákonným rámcom pre vytvorenie záruk nominácií zo Slovenskej republiky.  Poslanci boli informovaní aj o aktivitách rezortu v oblasti zvýšenia transparentnosti. V tejto súvislosti sa diskusia týkala najmä tzv. protischránkového zákona a odkrývania konečných užívateľov výhod.

    Úvod aj záver stretnutia patrili diskusii o dôveryhodnosti inštitúcií. Zúčastnení sa zhodli na tom, že pokiaľ ide o naše legislatívne nastavenie, to korešponduje so štandardným legislatívnym nastavením v rámci európskeho priestoru. Na druhej strane tu však existuje disproporcia medzi legislatívnym nastavením a vnímaním zo strany verejnosti. Preto viac ako na legislatívu je potrebné zamerať sa skôr na budovanie kapacít, kvalitu inštitúcií a tým na zvyšovanie ich dôveryhodnosti vo vzťahu k verejnosti.