Gábor Gál rokoval na Rade EÚ pre spravodlivosť v Luxemburgu
Dňa 11.10.2018 sa konalo v Luxemburgu zasadnutie Rady SVV, časť spravodlivosť, na ktorom viedol slovenskú delegáciu minister spravodlivosti SR Gábor Gál.
Rada schválila všeobecné smerovanie k návrhu smernice o reštrukturalizácii a druhej šanci a vyzvala PRES, aby na jeho základe viedla rokovania s EP s cieľom ich ukončenia ešte do konca súčasného legislatívneho obdobia. Cieľom smernice je podporiť procesy, ktoré predchádzajú insolvencii podnikov a tak podporujú zamestnanosť, ako aj chrániť dobromyseľných podnikateľov možnosťou ich oddlženia a tak prispieť k ozdraveniu podnikateľského prostredia v EÚ.
V súvislosti s návrhom nariadenia o európskych príkazoch na predloženie a uchovanie elektronických dôkazov v trestných veciach (E-evidence) ministri diskutovali otázky ohľadom ingerencie ďalšieho štátu do procesu výkonu príkazov a zavedenia notifikačného systému.
PRES konštatovalo veľkú názorovú rozdielnosť medzi ČŠ, avšak aj to, že väčšina preukázala otvorenosť pre nájdenie kompromisu. Na technickej úrovni bude preskúmané riešenie založené na rozdielnom prístupe ku kategóriám údajov, pričom prípadné notifikácie by nemali ovplyvniť efektivitu a rýchlosť konania. Experti zároveň preskúmajú, ktorý ďalší štát (vykonávajúci alebo štát pobytu) by bolo najvhodnejšie do procesu zapojiť.
Komisia informovala o aktuálnom stave prác vedúcich k zriadeniu funkčnej Európskej prokuratúry (EPPO) do konca roka 2020 (napr. výber hlavného európskeho prokurátora a európskych prokurátorov, príprava systému správy prípadov). Rada vzala predmetné informácie na vedomie. Otázka rozšírenia pôsobnosti EPPO na cezhraničné teroristické trestné činy nebola otvorená, avšak EE navrhlo rozšírenie EPPO na závažné cezhraničné činy prania špinavých peňazí. PRES v reakcii na návrh EE uviedlo, že rozšírenie právomocí EPPO je v zodpovednosti Európskej rady.
Uskutočnila sa aj výmena názorov na tému zvyšovania vzájomnej dôvery v oblasti vzájomného uznávania v trestných veciach. Ako najčastejšie elementy pre posilnenie vzájomnej dôvery boli uvedené: vzájomná komunikácia justičných orgánov, vzdelávanie praktikov, riadne uplatňovanie existujúcich nástrojov, analýza a rešpektovanie judikatúry SD EÚ. PRES na základe diskusie pripraví návrh záverov Rady v tejto oblasti, ktoré má zámer prijať na Rade SVV v decembri 2018.