Preskočiť na hlavný obsah
Oficiálna stránka SK

Doména gov.sk je oficiálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

Slovenčina

    Obete trestných činov už neťahajú za kratší koniec

    Bolo im ublížené, utrpeli ujmu a mohli sa len nečinne prizerať, ako bude potrestaný ten, kto im alebo ich blízkym ublížil. Obete trestných činov ťahali dlhé roky za kratší koniec, pretože ich práva v trestnom konaní boli výrazne obmedzené a to aj napriek tomu, že následky trestných činov museli znášať niekedy aj po celý zvyšok života.

    Dlhodobé medzinárodné diskusie o tom, že práva páchateľov trestných činov sú dôraznejšie chránené, doviedli mnohé štáty k ráznym krokom. K moderným úpravám problematiky ochrany obetí trestných činov sa minulý rok zaradilo aj Slovensko, keď sa od 1.1.2018 stal účinným Zákon č. 274/2017 o obetiach trestných činov. Symbolicky, v deň výročia úmrtia novinára Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, 21.2.2019, sa konala odborná konferencia „Prvý rok účinnosti Zákona o obetiach trestných činov“ pod záštitou štátnej tajomníčky MS SR Edity Pfundtner.

    Cieľom zákona je zlepšovať prístup k spravodlivosti pre jednu z najzraniteľnejších skupín ľudí, a to pre obete trestných činov. Na odbornej konferencii vystúpilo viacero odborníkov z rezortov spravodlivosti, vnútra a občianskych združení, aby zhrnuli svoje praktické skúsenosti a navrhli ďalšie možnosti zlepšenia na ochranu práv dotknutých osôb.

    V našom právnom poriadku dlho absentovali pojmy ako obeť a obzvlášť zraniteľná obeť, či akákoľvek regulácia práv a poskytnutia ochrany obetiam trestných činov. Dlhé roky prevládal názor, že páchatelia trestných činov majú výraznejšiu ochranu práv ako tí, ktorým bolo ublížené a ako poškodení znášajú oveľa viac následkov trestného činu (nemajetková a majetková ujma). Implementáciou smernice EP a Rady č.2012/29/EÚ  sa posilnili práva obetí trestných činov a ich ochrana aj na Slovensku. V súčasnosti sa právami, odškodnením a v neposlednom rade ochranou obetí trestných činov zaoberajú viaceré štátne inštitúcie a mimovládne organizácie rôznych úrovní.

    Na konferencii sa zúčastnili okrem zástupcov Ministerstva spravodlivosti SR a Pomoci obetiam násilia aj zástupcovia Ministerstva vnútra SR, Centra právnej pomoci, Úradu kriminálnej polície PZ SR, Prokuratúry,  Splnomocnenec vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti so spolupracovníkmi a ďalší experti a expertky poskytujúci pomoc obetiam trestných činov.

    V rámci spoločnej diskusie bol ocenený zákon č. 274/2017  Z.z. o obetiach trestných činov a o zmene a doplnení niektorých zákonov z 12. októbra 2017 a zmeny ktoré priniesol pre zlepšenie postavenia obetí v slovenskom právnom systéme. Medzi nedostatkami bola identifikovaná potreba multi-profesiového vzdelávania zainteresovaných aktérov, ktorá nie je obsiahnutá v zákone, ale vyplýva jednak z požiadaviek Smernice Európskeho parlamentu a Rady 2012/29/EÚ z  25. októbra 2012, ktorou sa stanovujú minimálne normy v oblasti práv, podpory a ochrany obetí trestných činov a ktorou sa nahrádza rámcové rozhodnutie Rady 2001/220/SVV, ako aj z aplikačnej praxe. Z diskusie tiež vyplynula potreba prierezovej inštitucionálnej spolupráce a výmena skúseností všetkých orgánov a organizácii, ktoré sa podieľajú na implementácii zákona. Veľkou výzvou je aj nastavenie systému a vypracovanie metodických postupov pre prácu odborníkov v systéme vyšetrovania a justície s cieľom predchádzania druhotnej viktimizácii obetí.

    Zúčastnení zástupcovia rôznych organizácií a inštitúcií sa zhodli na potrebe pokračovať spoločne v aktivitách smerujúcich k realizácii týchto záverov ako aj na potrebe zbierania podnetov na skvalitnenie legislatívy určenej na ochranu obetí trestných činov, vrátane ich odškodňovania.

     Prečo je potrebné poskytnúť pomoc a ochranu práv obetiam trestných činov:

     prvé iniciatívy  a hnutia zamerané na zlepšenie (zrovnoprávnenie) postavenia obetí trestných činov začali vznikať už v prvej polovici 20. storočia. Reagovali na skutočnosť, že práva páchateľov sú v trestnom konaní i mimo neho chránené dôraznejšie ako práva ich obetí, ktoré  sú odkázané samé na seba, bez možnosti hľadať rýchlu a dostupnú pomoc adekvátnu tej, ku ktorej majú prístup páchatelia trestných činov. Vychádzali z dvoch základných princípov:

               1.              Právam obetí kriminality musí byť priznaná rovnaká dôležitosť ako právam páchateľov

               2.              Proces konania s útočníkom nesmie prehlbovať stres alebo zväčšovať problémy obetí

    Už v roku 1985 bola na úrovni vlád a štátov prijatá Deklarácia základných princípov spravodlivosti pre obete trestných činov a zneužívania moci  OSN, alebo Chartu obetí prijatú vo Veľkej Británii, ktorá sa stala inšpiráciou pre ďalšie a prepracovanejšie dokumenty.

    V rovnakom čase (2. polovica 20. storočia) vznikali v západnej Európe a severnej Amerike mimovládne organizácie zacielené nielen na propagáciu a popularizáciu témy práv obetí trestných činov, ale tiež poskytujúce priamu pomoc a odborné služby obetiam a svedkom trestných činov a ich rodinám. Európske organizácie sa v roku 1989 združili v Európskom fóre služieb obetiam, neskôr premenovanom na Victim Support Europe (VSE). Jeho súčasťou je od roku 2000 aj slovenská Pomoc obetiam násilia – Victim Support Slovakia (PON-VSS).