Preskočiť na hlavný obsah
Oficiálna stránka SK

Doména gov.sk je oficiálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

Slovenčina

    ​Ak bude Slovensko pokračovať v reformách, môže sa stať príkladom pre EÚ

    Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková dnes na ministerstve privítala zástupcov Monitorovacej skupiny Európskeho parlamentu pre demokraciu, právny štát a základné slobody. Na pracovnom stretnutí sa zástupcovia monitorovacej skupiny zaujímali o tie najpálčivejšie otázky z oblasti justície, vrátane niektorých medializovaných prípadov.

    Ministerka Kolíková s členmi Sophiou in‘t Veldovou, Elenou Yonchevou, Vladimírom Bilčíkom, Annalisou Tardinovou, Patrykom Jakim a Sergeyom Lagodinskym prediskutovala reformy v oblasti justície a  viaceré súvisiace aktuálne témy.
    Od formálneho vzniku monitorovacej skupiny išlo už o šieste stretnutie so zástupcami ministerstva spravodlivosti, pričom diskusia sa zamerala najmä na detailnejšie informácie k plánovanej reforme justície, vrátane  pripravovanej zmeny sústavy súdov (tzv. súdnej mapy). Ministerka ozrejmila dôvody a postup pri implementácii reformy súdnej mapy, ktorá bola vypracovaná a priebežne je stále konzultovaná aj s Európskou komisiou pre efektívnu justíciu (CEPEJ).
    Členov skupiny informovala taktiež o konzultácii s Benátskou komisiou v otázke posúdenia všeobecnej organizácie právnického povolania v Slovenskej republike a prípadnej úlohe Najvyššieho správneho súdu SR pri posudzovaní disciplinárnych konaní proti advokátom.
    Europoslanci sa zaujímali aj o situáciu na prokuratúre a plánované kroky v tejto oblasti. Ministerka v tejto súvislosti informovala aj o zámere zmeniť diskutovaný §363 Trestného poriadku, k čomu sa vláda zaviazala už vo svojom programovom vyhlásení.
    Poslanci sa zaujímali aj o výsledky skúmania komisie zriadenej za účelom prešetrenia úmrtia gen. Milana Lučanského. Ministerka poslancov informovala tak o  závere komisie, ako aj o stále prebiehajúcom vyšetrovaní tejto udalosti, pre účely ktorého ministerka zbavila mlčanlivosti členov Zboru väzenskej a justičnej stráže.
    Predstaviteľov skupiny zaujímala aj otázka vekovej hranice na odchod do dôchodku pre sudcov. Ministerka Kolíková vysvetlila, že vekový cenzus pre výkon sudcovskej funkcie bol u nás zavedený nediskriminačným spôsobom, v súlade s odporúčaniami Benátskej komisie a judikatúrou Európskeho súdu pre ľudské práva.
    Po vyčerpaní otázok členov monitorovacej skupiny zhodnotila vedúca delegácie Sophie in’t Veldová, že pripravované reformy najmä v oblasti justície môžu byť len prínosné pre celú krajinu a ak sa dotiahnu až do konca, môže byť Slovensko vzorom pre všetky krajiny EÚ.
    „Osobitne dnes, kedy ako vláda máme veľkú ambíciu urobiť množstvo reforiem pre Slovensko, a to osobitne v oblasti justície, je veľmi dôležitý dialóg s europoslancami. Je dobré vysvetliť, prečo sú tieto reformy pre nás dôležité a prečo ich treba robiť v takom rozsahu. Myslím si, že je dôležité vzájomne sa počúvať, aby bolo zrejmé, že máme rovnaké porozumenie pre princípy právneho štátu, pre spravodlivosť a ideme rovnakou cestou. Preto som rada, že tu europoslanci boli, že sme spolu o tom diskutovali a som presvedčená, že ideme rovnakou cestou – k právnemu štátu, k hodnotám demokracie, ktoré máme spoločné v európskom priestore,“ zhodnotila po návšteve monitorovacej skupiny ministerka M. Kolíková.
    Monitorovacia skupina Európskeho parlamentu pre demokraciu, právny štát a základné slobody formálne vznikla v roku 2019 nadväzujúc na pracovnú skupinu, ktorá vznikla v júni 2018 v súvislosti s vraždou maltskej novinárky Daphne C. Galiziovej a vraždou J. Kuciaka a jeho snúbenice M. Kušnírovej. Táto skupina má mandát „sledovať porušenia demokracie, právneho štátu a základných práv a zároveň monitorovať boj proti korupcii v rámci EÚ“.
    1web.jpg

    2web.jpg

    3web.jpg