Zbor väzenskej a justičnej stráže (ďalej len „zbor“), ktorý predstavuje väzenstvo na Slovensku, pokračoval v roku 2001 v plnení úloh vytýčených v plánovacích dokumentoch, ako aj v nadčasovom programovom dokumente – Aktualizovanej Koncepcii väzenstva v Slovenskej republike.

Tým je daná kontinuita úsilia o plnenie základného poslania väzenstva, a to na úseku výkonu väzby vytváraním optimálnych podmienok pre prácu orgánov činných v trestnom konaní, na úseku výkonu trestu odňatia slobody napomáhaním prostredníctvom resocializácie odsúdených k ich opätovnému začleneniu sa do spoločnosti. 

Výsledná efektivita činnosti väzenstva je ovplyvňovaná stavom a vývojom kriminality v spoločnosti, ale predovšetkým jeho materiálnym zabezpečením a vytvorenými podmienkami na plnenie úloh súvisiacich so zabezpečením účelu výkonu väzby a výkonu trestu odňatia slobody. 

V roku 2001 došlo k ďalšiemu zvýrazneniu stúpajúceho trendu počtu obvinených a odsúdených k 31. 12. 2001 bolo v ústavoch na výkon väzby a ústavoch na výkon trestu odňatia slobody (ďalej len „ústav“) celkom 7433 osôb, čo je v porovnaní s rovnakým dátum roka 2000 o 492 osôb viac. V zložení odsúdených podľa ich zaradenia do nápravnovýchovných skupín (ďalej len „NVS“) došlo k najvýraznejšiemu zvýšeniu počtu odsúdených v I. NVS – o 399 osôb, v ostatných bol zaznamenaný nepatrný vzostup s výnimkou skupiny mladistvých, ktorej došlo k zníženiu. Počet odsúdených žien sa k uvedenému dátumu zvýšil len nepatrne, a to o tri osoby. Počet cudzincov sa stabilizoval. Vo väzbe ich bolo menej o 12 osôb, vo výkone trestu odňatia slobody viac o 12 osôb.  

V zložení odsúdených podľa veku nenastali zmeny, ktoré by naznačovali jednoznačný odklon od dlhodobého stavu. 

Vývoj v zložení odsúdených podľa dĺžky uloženého trestu odňatia slobody vykazuje v zásade ustálenú úroveň. Počet odsúdených na doživotný trest odňatia slobody sa nezmenil, ide o 14 osôb. 

Na vzdelanostnej štruktúre odsúdených sa podieľajú negramotní odsúdení 2,26%, odsúdení s neúplným vzdelaním 23,35%, odsúdení so základným vzdelaním 33,33%, odsúdení so stredoškolským vzdelaním 33,24%, odsúdení s úplným stredoškolským vzdelaním 7,27% a odsúdení s vysokoškolským vzdelaním 0,55%. 

Rozlíšenie odsúdených podľa pracovnej kvalifikácie sa zmenilo v tom, že poklesol počet odsúdených s pracovnou kvalifikáciou a naopak sa zvýšil podiel odsúdených bez pracovnej kvalifikácie. 

Na úseku zdravotníckej služby boli aktualizované viaceré interné predpisy, z ktorých je potrebné uviesť RGR č. 6/2001 o lekárskej posudkovej činnosti pre osoby vo výkone väzby a výkone trestu odňatia slobody a RGR č. 9/2001 o zdravotnej starostlivosti o príslušníkov a občianskych zamestnancov zboru. 

Dobrý štandard poskytovanej zdravotnej starostlivosti sa mohol udržať predovšetkým obsadením systemizovaných lekárskych miest. K 31. 12. 2001 nebolo obsadené jedno miesto praktického lekára (ústav Ilava) a jedno miesto psychiatra (ústav Košice). Treba konštatovať, že taká priaznivá situácia v predchádzajúcich rokoch nebola. 

Zo štatistických údajov vyplýva, že v porovnaní s rokom 2000 sa zvýšil počet vyšetrených a ošetrených príslušníkov a zamestnancov zboru o 1702 osôb. V stomatologických ambulanciách sa počet vyšetrených a ošetrených znížil o 375, ale počet výkonov sa zvýšil o 1974. Výrazne poklesol počet protetických prác, ako aj spracovanie dentálnych kovov. Súčasné materiálno-technické vybavenie stomatologických laboratórií v zbore neumožňuje vykonávať celú škálu protetických prác, preto pacienti vyhľadávajú stomatológov pracujúcich v neštátnej sfére. Počet protetických prác je ovplyvnený aj vysokými cenami dentálnych kovov. Z uvedeného vyplýva, že v nastávajúcom období bude potrebné prehodnotiť opodstatnenosť jednotlivých stomatologických laboratórií. 

V porovnaní s predchádzajúcim rokom došlo k zmene zdravotného stavu príslušníkov, čo sa odzrkadlilo aj na vyhodnotení zdravotných klasifikácií. Znížilo sa percento príslušníkov so zdravotnou klasifikáciou „A“ a zvýšilo s klasifikáciou „C“ (schopní služby s obmedzením). Je potešiteľné, že posledné dva roky sa znížilo priemerné percento dočasnej neschopnosti na výkon služby pre chorobu a úraz. Priemerná dĺžka trvania neschopnosti sa podstatne nezmenila. Výrazne sa znížil počet dní neschopnosti, a to o 3109 dní. Táto skutočnosť svedčí o dobrej zdravotnej starostlivosti, o dodržiavaní zásad farmakoterapie a o opodstatnenosti dozoru nad dodržiavaním liečebného režimu práceneschopnými. Najčastejšou príčinou pracovnej neschopnosti boli choroby dýchacej sústavy. K nárastu počtu práceneschopných došlo u chorôb sústavy svalov, kostí a spojivového tkaniva, v poraneniach a otravách a u chorôb obehovej sústavy. Zvýšil sa počet služobných a mimoslužobných úrazov. 

V oblasti kúpeľnej starostlivosti došlo k poklesu počtu pridelených liečebných pobytov o sedemnásť. Tento trend trvá od roku 1997 a je zapríčinený pridelením menších finančných prostriedkov na nákup liečebných poukazov, ako aj rastom ich cien. Uspokojených bolo 60,3  % žiadateľov, čo je pokles oproti roku 2000 o 3,6 %. 

Príslušné lekárske poradné komisie – LPK II posúdili 316 príslušníkov, čo je nárast o 62. Nárast počtu posúdených bol u odporúčaní rehabilitácie formou liečebno-preventívnej starostlivosti. V hodnotenom období zomreli dvaja príslušníci, a to jeden na ochorenie srdcovo-cievneho systému (ústav Košice) a jeden po úraze hlavy (ústav Hrnčiarovce n/Parnou). 

V roku 2001 bolo vykonaných 272 (v roku 2000 - 251) kontrol dodržiavania liečebného režimu práceneschopnými. V 8 prípadoch (v roku 2000 – 15 prípadov) bolo zistené jeho porušenie. Najviac kontrol (50) bolo vykonaných v ústave Leopoldov a len v jednom prípade bolo zistené porušenie liečebného režimu. Najviac porušení bolo v ústave Dubnica nad Váhom, a to 3 pri 13 kontrolách. 

Na úseku zdravotnej starostlivosti o obvinených a odsúdených v ústavoch zboru konštatujeme, že vo všeobecných ambulanciách sa zvýšil počet vyšetrených a ošetrených o 21.669 osôb. V priemere každá osoba bola za rok u lekára 22,14-krát, čo je v porovnaní s rokom 2000 nárast o 2,21-krát. Počet vyšetrených a ošetrených v stomatologických  ambulanciách vzrástol o 3567 a počet výkonov o 10.716. 

Pri hodnotení pracovnej neschopnosti pre chorobu a úraz, v porovnaní s predchádzajúcim rokom neprišlo k podstatnejšej zmene. Najčastejšou príčinou neschopnosti sú choroby dýchacej sústavy. Vzrástol počet ochorení obehovej sústavy, choroby oka a ucha. 

Na psychiatrických oddeleniach bolo vykonaných 284 súdom nariadených ochranných liečení. V porovnaní s rokom 2000 došlo k nárastu o 55 osôb. 

Počet záchytov drogovo závislých osôb v ústavoch zboru bol 539 osôb, čo je o 24 menej ako v predchádzajúcom roku. Najvyšší záchyt bol v ústave Bratislava, a to 339 osôb. Najviac užívaný bol heroín a najčastejšou aplikačnou formou bola injekčná. Pre abstinenčné príznaky bolo v Nemocnici pre obvinených a odsúdených v Trenčíne hospitalizovaných 16 osôb. V 12 prípadoch boli abstinenčné príznaky po užívaní heroínu. 

V Nemocnici pre obvinených a odsúdených v Trenčíne po skončení rekonštrukčných prác sa v porovnaní s predchádzajúcim rokom zvýšil počet vyšetrených a liečených osôb, podstatne vzrástol počet ošetrovacích dní a zvýšila sa obložnosť. Najdlhšie liečebné pobyty boli na oddelení tuberkulózy a respiračných chorôb a na psychiatrickom oddelení pri vykonávaní ochrannej psychiatrickej liečby. Nemocnica plní nenahraditeľné úlohy v rámci zboru a jej činnosť v priebehu roka opakovane vysoko pozitívne hodnotili predovšetkým zahraničné návštevy. Vhodným prístrojovým vybavením sa zlepšujú diagnostické a liečebné možnosti.  

V roku 2001 zomrelo 10 väznených osôb, z toho 5 obvinených a 5 odsúdených. Samovražda ako príčina smrti bola v 5 prípadoch (3 obvinení a 2 odsúdení), 3-krát bol príčinou smrti infarkt myokardu a 2-krát nádorové ochorenie. 

V hodnotenom období bolo prešetrených 264 sťažností obvinených a odsúdených na poskytovanie zdravotnej starostlivosti, čo je o 19 viac ako v roku 2000. 

V roku 2001 bolo pre súdy, prokuratúry a ostatné orgány činné v trestnom konaní vypracovaných 226 posudkov alebo stanovísk o zdravotnom stave obvinených alebo odsúdených za účelom možnosti nástupu alebo prepustenia z výkonu trestu odňatia slobody, za účelom zrušenia výkonu väzby zo zdravotných dôvodov alebo pre ostatné potreby trestného konania.

Na úseku zamestnávania odsúdených a obvinených, vo výrobe a odbyte boli všetky činnosti v roku 2001 zabezpečované v súlade so všeobecne záväznými právnymi predpismi a internými predpismi zboru vzťahujúcimi sa na túto oblasť. Úsek zamestnávania aktualizoval Prezentačný katalóg výrobkov stredísk vedľajšieho hospodárstva zboru, ktorý propaguje vlastnú výrobu stredísk. S prezentačným katalógom je možné sa oboznámiť na internetovej stráne Ministerstva spravodlivosti SR, časť Zbor väzenskej a justičnej stráže, na adrese www.zvjs.sk a www.justice.gov.sk 

V roku 2001 bol celkový priemerný počet obvinených a odsúdených vo výkone väzby a výkone trestu odňatia slobody 7348 osôb, čo predstavuje nárast oproti roku 2000 o 271 osôb. 

Z uvedeného celkového priemerného počtu 7348 obvinených a odsúdených sa pre účely evidencie zamestnanosti vykazuje 4401 osôb. Tento počet predstavujú odsúdení, ktorí spĺňajú podmienky pre zaradenie do pracovného procesu. Zostatok v počte 2947 osôb predstavujú obvinení v počte 1943 osôb a odsúdení v počte 1004 osôb, ktorí sa zo zdravotných, vekových, bezpečnostných a iných dôvodov nezaraďujú do evidencie zamestnanosti. 

V roku 2001 bolo z celkového priemerného počtu 4401 odsúdených zahrnutých do evidencie zamestnanosti, zaradených do práce 2763 odsúdených, čo predstavuje 62,78 % zamestnanosť. Okrem toho bolo zaradených do práce priemerne 6 obvinených osôb, čím sa dosiahla celková zamestnanosť 62,92 %. Zaraďovanie odsúdených a v ojedinelých prípadoch i obvinených osôb do práce sa vykonávalo v dvoch formách

§         vo vnútornej prevádzke ústavov,
§
         v strediskách vedľajšieho hospodárstva ústavov. 

Z počtu 2769 obvinených a odsúdených zaradených do práce bolo denne priemerne 776 osôb zaradených vo vnútorných prevádzkach ústavov zboru, čo predstavuje 28,02 % z celkového počtu zaradených do práce a  1993  osôb  vo vedľajšom hospodárstve ústavov, t. j. 71,98 %. Celkový priemerný počet zaradených do práce sa oproti  roku 2000 zvýšil o 288 väznených osôb. Obvinení boli zaraďovaní do práce len vo vnútorných prevádzkach ústavov.  

Odmietnutie práce odsúdenými nebolo zaznamenané. Priemerná mesačná pracovná odmena odsúdených zaradených do práce za hodnotené obdobie bola 2554,- Sk, z toho vo vnútorných prevádzkach ústavov 3314,- Sk a vo vedľajšom hospodárstve 2260,- Sk. 

V oblasti zamestnávania bol rok 2001 charakteristický nárastom evidenčných počtov odsúdených v ústavoch a naďalej zhoršujúcou sa nepriaznivou skladbou týchto osôb z hľadiska možnosti ich zaradenia do práce. Na vytváranie nových pracovných miest nepriaznivo pôsobil aj vonkajší vplyv ekonomického prostredia, ktoré charakterizovala miera nezamestnanosti. Najzložitejšie obdobie pre zamestnanosť odsúdených predstavovali zimné mesiace, v ktorých nastáva značné zníženie sezónnych a manuálnych pomocných prác poľnohospodárskeho a stavebného charakteru.

Za rok 2001 boli príjmy vo vedľajšom hospodárstve ústavov dosiahnuté celkom v objeme 146.491 tis. Sk. Výdavky boli realizované v  objeme 131.144 tis. Sk. Účtovný rozdiel medzi príjmami a výdavkami predstavoval objem finančných prostriedkov + 15.347 tis. Sk.  

Výrobné prevádzky stredísk vedľajšieho hospodárstva ústavov boli  zamerané aj na plnenie požiadaviek zboru pri zabezpečovaní intendančných a stavebno-ubytovacích materiálov a produkciu a dodávanie komodít rastlinnej a živočíšnej výroby do väzenských kuchýň a vývarovní.  

Strediská vo vedľajšom hospodárstve ústavov zamerané na šitie dodali v roku 2001 pre potreby zboru výstrojné súčasti pre obvinených a odsúdených v celkovej hodnote 11.797 tis. Sk a pre príslušníkov v hodnote 715 tis. Sk.  

Poľnohospodárska výroba stredísk vo vedľajšom hospodárstve ústavov (vlastná poľnohospodárska výroba) bola aj v roku 2001 orientovaná v rastlinnej výrobe predovšetkým na pestovanie zeleniny pre spotrebu v zbore a ostatných plodín (obilniny, okopaniny, krmoviny) pre potreby vlastnej živočíšnej výroby.  

V živočíšnej výrobe bol v roku 2001 zaznamenaný nárast celkového množstva vyrobeného mäsa. Dosiahnuté percento zásobenia zboru bravčovým mäsom bolo 70,58 % a hovädzím mäsom 31,66 %.  

Sťažnosti v pôsobnosti zboru riešila Inšpekcia Generálneho riaditeľstva zboru - v priebehu roka 2001 bolo zboru doručených celkom 368 sťažností od príslušníkov, občanov, obvinených a odsúdených, čiže bol zaznamenaný nárast o 16 sťažností. Z celkového počtu prešetrených sťažností bolo 19 sťažností opodstatnených, čo je o 1 menej ako v roku 2000. Podiel opodstatnených sťažností na celkovom počte sťažností predstavuje 5,2 %. Všetky opodstatnené sťažnosti boli ústavmi doriešené i z hľadiska plnenia opatrení uložených generálnym riaditeľom zboru. 

            Úsek personálnej práce - na plnení úloh zboru sa počas roka 2001 podieľalo v priemere 4375,3 príslušníkov a 390,3 zamestnancov. 

            Skutočný počet príslušníkov sa oproti predchádzajúcemu roku zvýšil o 43 osôb (1 %) a ku dňu 31.12.2001 činil 4377 osôb. Počet zamestnancov zboru sa oproti minulému roku zvýšil o 2 osoby (0,5 %) a stav k 31.12.2001 bol 392 osôb.  

            Do služobného pomeru bolo v hodnotenom roku prijatých 170 príslušníkov, na vlastnú žiadosť bolo uvoľnených 72 príslušníkov (o 49 menej ako v roku 2000), zrušením v skúšobnej dobe bol služobný pomer ukončený 4 príslušníkom (o 19 menej ako v roku 2000) a prepustených zo služobného pomeru bolo 20 príslušníkov (o 5 menej ako v roku 2000).

             Pokračoval trend postupného znižovania počtu príslušníkov, ktorí skončili služobný pomer z vyššie uvedených dôvodov a v roku 2001 prišlo k zníženiu fluktuácie na úroveň 3,2 % z počtu príslušníkov k 31.12.2001 (- 1,2 % v porovnaní s rokom 2000). V ukazovateli priemerný vek príslušníkov bolo zaznamenané zníženie na 36,8 roka (37,8 roka v roku 2000). Možno konštatovať, že postupne prichádza k zvyšovaniu vzdelanostnej úrovne príslušníkov. Oproti roku 2000 sa o 1,52 % zvýšil počet príslušníkov s úplným stredným vzdelaním a o 0,5 % počet príslušníkov s vysokoškolským vzdelaním.