Úplné znenie prípravného konania po zapracovaní navrhovanej novely
DRUHÁ ČASŤ
VYŠETROVANIE TRESTNÝCH ČINOV
§ 157
Všeobecné ustanovenie
(1) Prokurátor, vyšetrovateľ a policajný orgán sú povinní
organizovať svoju činnosť tak, aby účinne prispievali k včasnosti a
dôvodnosti trestného stíhania a poučiť oznamovateľa (§ 158 ods.
1) alebo iné fyzické osoby alebo právnické osoby o práve žiadať
preskúmanie postupu vyšetrovateľa alebo policajného orgánu.
(2) Prokurátor je oprávnený uložiť vyšetrovateľovi a
policajnému orgánu vykonanie takých úkonov, ktoré sú tieto orgány oprávnené
vykonať a ktoré sú potrebné na objasnenie veci alebo na zistenie páchateľa.
Rovnaké oprávnenia má aj vyšetrovateľ vo vzťahu k policajnému
orgánu.
(3) Fyzická osoba a právnická osoba majú právo
žiadať prokurátora, aby preskúmal postup vyšetrovateľa a policajného orgánu
pri preverovaní ich oznámenia o skutočnostiach nasvedčujúcich tomu, že bol
spáchaný trestný čin (§ 158). Túto žiadosť treba prokurátorovi ihneď
predložiť. O výsledku preskúmania musí byť žiadateľ upovedomený.
DEVIATA HLAVA
POSTUP PRED ZAČATÍM TRESTNÉHO STÍHANIA
§ 158
(1) Oznámenie o skutočnostiach nasvedčujúcich tomu, že bol spáchaný trestný čin (ďalej len „oznámenie“) sa podáva prokurátorovi, vyšetrovateľovi alebo policajnému orgánu; títo sú povinní poučiť oznamovateľa o zodpovednosti za vedome nepravdivé údaje. Prokurátor môže prijaté oznámenie odovzdať na vybavenie vyšetrovateľovi alebo policajnému orgánu.
(2) Fyzická osoba a právnická osoba majú právo žiadať prokurátora, aby preskúmal postup vyšetrovateľa alebo policajného orgánu po podaní ich oznámenia. Túto žiadosť treba prokurátorovi ihneď predložiť. O výsledku preskúmania musí byť žiadateľ prokurátorom upovedomený.
§ 159
(1) Ak nie je dôvod na postup podľa § 160 ods. 1, prokurátor, vyšetrovateľ alebo policajný orgán oznámenie
a) odovzdá príslušnému orgánu na prejednanie priestupku alebo iného správneho deliktu,
b) odovzdá inému orgánu na disciplinárne konanie alebo kárne prejednanie,
c) odmietne.
(2) Prokurátor, vyšetrovateľ alebo policajný orgán pred začatím trestného stíhania odloží vec uznesením, ak je trestné stíhanie neprípustné podľa § 11 ods. 1 alebo zanikla trestnosť činu.
(3) Prokurátor, vyšetrovateľ alebo policajný orgán môže pred začatím trestného stíhania uznesením odložiť vec, ak je trestné stíhanie neúčelné vzhľadom na okolnosti uvedené v § 172 ods. 2.
(4) Uznesenie podľa odsekov 1 až 3 sa doručí oznamovateľovi a ak oznamovateľ nie je poškodený, uznesenie sa doručí aj poškodenému, ak je známy. Oznamovateľ a poškodený môže proti uzneseniu podať sťažnosť. Uznesenie podľa odsekov 1 až 3 treba doručiť do 48 hodín prokurátorovi, ktorý je oprávnený ho preskúmať a neodôvodnené zrušiť.
(5) Fyzická osoba alebo právnická osoba má právo žiadať prokurátora, aby preskúmal postup vyšetrovateľa a policajného orgánu podľa odsekov 1 až 3. Túto žiadosť treba prokurátorovi ihneď predložiť. O výsledku preskúmania musí byť žiadateľ upovedomený.
DESIATA HLAVA
ZAČATIE TRESTNÉHO STÍHANIA A ĎALŠÍ POSTUP V ŇOM
Prvý oddiel
Začatie prípravného konania
§ 160
Začatie trestného stíhania
(1) Ak oznámenie neobsahuje skutočnosti vylučujúce, že bol spáchaný trestný čin a ak nie je dôvod na postup podľa § 159 ods. 1, 2 alebo 3, vyšetrovateľ alebo policajný orgán začne bezodkladne trestné stíhanie; ak je oznámenie potrebné doplniť, vyšetrovateľ alebo policajný orgán oznámenie bezodkladne doplní a začne trestné stíhanie najneskôr do 30 dní od doručenia oznámenia, ak nie je dôvod na postup podľa § 159 ods. 1, 2 alebo 3. Trestné stíhanie sa začína vydaním uznesenia. Ak hrozí nebezpečenstvo z omeškania, začne vyšetrovateľ alebo policajný orgán trestné stíhanie vykonaním zaisťovacieho neopakovateľného alebo neodkladného úkonu. Po ich vykonaní vyhotoví ihneď uznesenie o začatí trestného stíhania, v ktorom uvedie, ktorým z týchto úkonov už bolo začaté trestné stíhanie. Uznesenie sa doručí oznamovateľovi a ak oznamovateľ nie je poškodený, uznesenie sa doručí aj poškodenému, ak je známy. Uznesenie treba doručiť prokurátorovi najneskôr do 48 hodín.
(2) Vyšetrovateľ alebo policajný orgán postupuje primerane podľa odseku 1, ak zistí skutočnosti nasvedčujúce tomu, že bol spáchaný trestný čin na základe vlastných poznatkov.
(3) Uznesenie o začatí trestného stíhania musí obsahovať opis skutku s uvedením miesta, času, prípadne iných okolností, za akých k nemu došlo, aby skutok nemohol byť zamenený s iným, o aký trestný čin v tomto skutku ide, a to jeho zákonným pomenovaním a uvedením príslušného ustanovenia Trestného zákona, a dôvody, pre ktoré bolo začaté trestné stíhanie.
(4) Vyšetrovateľ alebo policajný orgán začne trestné stíhanie a vykoná neodkladné alebo neopakovateľné úkony alebo zaisťovacie úkony aj vtedy, ak nemožno dosiahnuť, aby tieto úkony vykonal príslušný orgán, a najneskoršie do troch dní od ich vykonania odovzdá vec tomuto orgánu.
(5) Neodkladným úkonom je úkon, ktorý vzhľadom na nebezpečenstvo jeho zmarenia, zničenia alebo straty neznesie z hľadiska účelu trestného konania odklad na čas, kým sa začne trestné stíhanie. Neopakovateľným úkonom je úkon, ktorý nebude možné vykonať pred súdom.
Druhý oddiel
Vyšetrovanie
„§ 161
Vyšetrovacie orgány
(1) Vyšetrovanie sa vykonáva o trestných činoch, o ktorých sa nevykonáva skrátené vyšetrovanie.
(2)Vyšetrovanie sa vykonáva aj o trestných činoch, o ktorých sa inak vykonáva skrátené vyšetrovanie
a) ak je obvinený vo väzbe, vo výkone trestu odňatia slobody, alebo na pozorovaní v zdravotníckom ústave,
b) ak ide o konanie proti mladistvému, ušlému alebo proti osobe, ktorá je pozbavená spôsobilosti na právne úkony, alebo ktorej spôsobilosť na právne úkony je obmedzená, alebo ak sú vzhľadom na telesné alebo duševné chyby obvineného pochybnosti o jeho spôsobilosti náležite sa brániť alebo
c) ak to nariadi prokurátor.
(3) Vyšetrovanie sa vykonáva aj pri súbehu trestných činov, ak sa má aspoň o jednom trestnom čine vykonávať vyšetrovanie.
(4) Vyšetrovanie vykonáva vyšetrovateľ, skrátené vyšetrovanie vykonáva policajný orgán.“.
§ 162
Odovzdanie veci vyšetrovateľovi
Ak sa vyšetrovateľ, ktorému vec odovzdal iný orgán, nepovažuje za príslušného, bez meškania predloží spisy so svojím stanoviskom prokurátorovi; inak pokračuje v konaní.
§ 163
Vznesenie obvinenia
(1) Ak je na podklade zistených skutočností dostatočne odôvodnený záver, že trestný čin spáchala určitá osoba, vydá vyšetrovateľ alebo policajný orgán bez meškania uznesenie, že sa táto osoba stíha ako obvinený. Obvinenému sa uznesenie oznámi (§ 137) do troch dní, najneskôr však na začiatku jeho prvého výsluchu. Obvinený má právo žiadať o primeraný odklad prvého výsluchu na účely prípravy obhajoby; o tejto skutočnosti musí byť poučený. O dĺžke odkladu rozhodne vyšetrovateľ alebo policajný orgán bez meškania. Odpis uznesenia o vznesení obvinenia zašle vyšetrovateľ alebo policajný orgán do 48 hodín prokurátorovi.
(2) Uznesenie o vznesení obvinenia musí obsahovať opis vyšetrovaného skutku s uvedením miesta, času, prípadne iných okolností, za akých k nemu došlo, aby skutok nemohol byť zamenený s iným, o aký trestný čin v tomto skutku ide, a to jeho zákonným pomenovaním a uvedením príslušného ustanovenia Trestného zákona, a dôvody, pre aké je obvinený stíhaný.
(3) Ak v priebehu vyšetrovania vyjde najavo, že obvinený spáchal ďalší skutok, na ktorý sa uznesenie o vznesení obvinenia nevzťahovalo, vznesie vyšetrovateľ alebo policajný orgán obvinenie aj pre tento ďalší skutok. Ak pre tento skutok nebolo začaté trestné stíhanie, treba najskôr rozhodnúť podľa § 160 ods. 1.
(4) Ak v priebehu vyšetrovania vyjde najavo, že skutok, pre ktorý bolo vznesené obvinenie, je iným trestným činom, než bol v uznesení o vznesení obvinenia právne posúdený, upozorní vyšetrovateľ alebo policajný orgán obvineného na túto okolnosť a takéto upozornenie zaznačí v zápisnici.
(5) Ak osoba, ktorej má byť vznesené obvinenie, neuvedie alebo hodnoverne nepreukáže údaje o svojej totožnosti, k uzneseniu o vznesení obvinenia sa priložia jej daktyloskopické odtlačky, obrazové záznamy, údaje o vonkajšom meraní tela a zvláštnych telesných znameniach a namiesto osobných údajov sa v uznesení o vznesení obvinenia uvedie jej prezývka alebo iné označenie a podrobný opis.
(6) Ak sa v priebehu vyšetrovania zistí totožnosť osoby, ktorej bolo vznesené obvinenie len s uvedením jej prezývky alebo iného označenia a podrobného opisu, alebo ak v priebehu vyšetrovania vyjde najavo, že totožnosť osoby, ktorej bolo vznesené obvinenie, je iná, ako bolo uvedené v uznesení o vznesení obvinenia, vyšetrovateľ alebo policajný orgán upozorní obvineného na túto okolnosť a takéto upozornenie zaznačí v zápisnici. Odpis zápisnice zašle do 48 hodín prokurátorovi a v prípade, že obvinený je vo väzbe, aj súdu, ktorý o väzbe rozhodol, ústavu, v ktorom sa väzba vykonáva, a obhajcovi obvineného.
§ 163a
(1) Trestné stíhanie pre trestné činy krivého obvinenia
podľa § 174, násilia proti skupine obyvateľov a proti jednotlivcovi podľa §
197a, ohovárania podľa § 206, neposkytnutia pomoci podľa § 207 a 208,
poškodzovania cudzích práv podľa § 209, ublíženia na zdraví podľa
§ 221, 223 a 224, ohrozovania pohlavnou chorobou podľa §
226, obmedzovania osobnej slobody podľa § 231 ods. 1, vydierania
podľa § 235 ods. 1, porušovania domovej slobody podľa § 238 ods. 1,
krádeže podľa § 247, sprenevery podľa § 248, neoprávneného užívania cudzej
veci podľa § 249, neoprávneného používania cudzieho motorového vozidla podľa
§ 249a, podvodu podľa § 250, podielnictva podľa § 251 a 251a, úžery podľa §
253, zatajenia veci podľa § 254, porušovania povinností pri správe cudzieho
majetku podľa § 255, poškodzovania veriteľa podľa § 256, zvýhodňovania
veriteľa podľa § 256a, poškodzovania cudzej veci podľa § 257 a poškodenia a
zneužitia záznamu na nosiči informácií podľa § 257a Trestného zákona proti
tomu, kto je vo vzťahu k poškodenému osobou, voči ktorej by mal poškodený
ako svedok právo odoprieť výpoveď (§ 100 ods. 2), a trestné
stíhanie pre trestný čin znásilnenia podľa § 241 ods. 1 proti tomu, kto je
alebo v čase spáchania činu bol vo vzťahu k poškodenému manželom alebo
druhom, ako aj pre trestný čin opilstva podľa § 201a Trestného
zákona, ak inak vykazuje znaky skutkovej podstaty niektorého z týchto
trestných činov, možno začať a už v začatom trestnom stíhaní pokračovať iba
so súhlasom poškodeného. Ak je poškodených jedným skutkom niekoľko, stačí
súhlas len jedného z nich.
(2) Ustanovenie odseku 1 sa však nepoužije, ak takým činom bola spôsobená smrť.
(3) Ak poškodený nepredloží svoje vyjadrenie prokurátorovi, vyšetrovateľovi alebo policajnému orgánu písomne, zaznamená sa jeho obsah do zápisnice. Súhlas s trestným stíhaním môže poškodený výslovným vyhlásením vziať kedykoľvek späť, a to až dovtedy, kým sa odvolací súd neodoberie na záverečnú poradu. Výslovne odopretý súhlas však nemožno znovu udeliť.
§ 164
Postup pri vyšetrovaní
(1) Vyšetrovateľ vykonáva vyšetrovanie a policajný orgán skrátené vyšetrovanie spravidla osobne. Úkony, ktoré boli vykonané pred začatím trestného stíhanie nemusí vyšetrovateľ a policajný orgán opakovať, ak boli vykonané spôsobom zodpovedajúcim ustanoveniam tohto zákona.
(2) Vyšetrovateľ alebo policajný orgán postupuje pri vyšetrovaní z vlastnej iniciatívy tak, aby boli čo najrýchlejšie v potrebnom rozsahu objasnené všetky skutočnosti dôležité na posúdenie prípadu vrátane osoby páchateľa a následkov trestného činu (§ 89 ods. 1).
(3) Dôkazy obstaráva vyšetrovateľ alebo policajný orgán bez ohľadu na to, či svedčia v prospech alebo v neprospech obvineného. Obhajoba obvineného a ním navrhované dôkazy, ak nie sú celkom bezvýznamné, musia sa preskúmať a overiť. Obvinený nesmie byť nijakým spôsobom k výpovedi alebo k priznaniu donucovaný.
(4) Okrem prípadov, v ktorých je podľa tohto zákona
potrebný súhlas prokurátora, robí vyšetrovateľ alebo policajný orgán
všetky rozhodnutia o postupe pri vyšetrovaní a o vykonaní vyšetrovacích
úkonov samostatne a je plne zodpovedný za ich zákonné a včasné vykonanie.
Ak vyšetrovateľ nesúhlasí s pokynmi prokurátora na vznesenie
obvinenia, na kvalifikáciu trestného činu a na rozsah obvinenia alebo s
pokynmi na spôsob vybavenia veci v prípravnom konaní, je oprávnený oznámiť
mu písomné námietky; ak prokurátor týmto námietkam nevyhovie, predloží vec
nadriadenému prokurátorovi, ktorý pokyny podriadeného prokurátora zruší
alebo vec prikáže inému vyšetrovateľovi. Vo všetkých ostatných prípadoch sú
pokyny prokurátora pre vyšetrovateľa záväzné.
§ 165
Účasť obhajcov vo vyšetrovaní
(1) Obhajca je už od vznesenia obvinenia oprávnený byť prítomný pri vyšetrovacích úkonoch; môže obvinenému aj iným vyslúchaným klásť otázky, avšak až vtedy, keď orgán výsluch skončí a udelí mu na to slovo.
(2) Ak obhajca oznámi vyšetrovateľovi alebo policajnému orgánu, že sa chce zúčastniť vyšetrovacieho úkonu, je vyšetrovateľ alebo policajný orgán povinný oznámiť mu včas čas a miesto konania úkonu, okrem prípadu, keď vykonanie úkonu nemožno odložiť a vyrozumenie obhajcu nemožno zabezpečiť.
§ 166
Skončenie vyšetrovania
(1) Ak vyšetrovateľ alebo policajný orgán uzná vyšetrovanie za skončené a jeho výsledky za postačujúce na podanie obžaloby, umožní obvinenému a obhajcovi, poškodenému alebo jeho splnomocnencovi v primeranej lehote preštudovať spisy a podať návrhy na doplnenie vyšetrovania; tohto práva sa môže poškodený výslovne vzdať, o čom musí byť poučený. Na možnosť preštudovať spisy a podať návrhy na doplnenie vyšetrovania upozorní vyšetrovateľ alebo policajný orgán obvineného a jeho obhajcu najmenej tri dni vopred. Uvedenú lehotu možno so súhlasom obvineného a obhajcu skrátiť. Ak vyšetrovateľ alebo policajný orgán nepovažuje navrhované doplnenie za potrebné, odmietne ho. O týchto úkonoch urobí vyšetrovateľ záznam v spise a o odmietnutí návrhu na doplnenie vyšetrovania vyrozumie obvineného alebo obhajcu a poškodeného.
(2) Ak obvinený, obhajca alebo poškodený nevyužijú možnosť preštudovať spisy napriek tomu, že na ňu boli riadne upozornení, alebo sa poškodený tohto práva výslovne vzdal, vykoná o tom vyšetrovateľ alebo policajný orgán záznam do spisu a ďalej postupuje tak, akoby k takému úkonu bolo došlo.
(3) Vyšetrovateľ po skončení vyšetrovania, ak nerozhodne podľa § 171, § 172 alebo § 173 ods. 1 alebo policajný orgán podľa § 173 ods. 1, predloží prokurátorovi spis s návrhom na podmienečné zastavenie trestného stíhania, schválenie zmieru alebo na podanie obžaloby. Návrh na podanie obžaloby musí obsahovať zoznam vykonaných a navrhnutých dôkazov a odôvodnenie, prečo nevyhovel návrhom na vykonanie ďalších dôkazov alebo odmietol predložené dôkazy. So spisom predloží aj vecné dôkazy, ak to ich povaha umožňuje, ktoré zoradí a očísluje.
§ 167
Žiadosť o preskúmanie postupu vyšetrovateľa alebo policajného orgánu
Obvinený a poškodený majú právo kedykoľvek v priebehu vyšetrovania žiadať prokurátora, aby boli odstránené prieťahy vo vyšetrovaní alebo závady v postupe vyšetrovateľa alebo policajného orgánu. Žiadosť nie je viazaná lehotou. Túto žiadosť, ktorú treba prokurátorovi ihneď predložiť, musí prokurátor bez meškania vybaviť. O výsledku preskúmania musí byť žiadateľ upovedomený.
Tretí oddiel
Skrátené vyšetrovanie
§ 168
Rozsah skráteného vyšetrovania
Skrátené vyšetrovanie sa vykonáva o trestných činoch, na ktoré zákon ustanovuje trest odňatia slobody, ktorého horná hranica neprevyšuje tri roky.
§ 169
Postup pri skrátenom vyšetrovaní
Pri skrátenom vyšetrovaní postupuje policajný orgán podľa ustanovení tohto zákona o vyšetrovaní. Výsluch svedka podľa § 101 až § 103 však vykoná len vtedy, ak ide o neopakovateľný alebo neodkladný úkon, alebo ak ide o svedka, ktorý bol osobne prítomný pri páchaní trestného činu alebo o svedka, ktorý má poznatky o osobe, ktorá je dôvodne podozrivá zo spáchania trestného činu; v ostatných prípadoch vyžiada vysvetlenie, o ktorom spíše záznam. Pri skrátenom vyšetrovaní má obhajca právo od vznesenia obvinenia zúčastniť sa vyšetrovacích úkonov, ktorých má právo zúčastniť sa obvinený.
Štvrtý oddiel
Rozhodnutie v prípravnom konaní
§ 171
Postúpenie veci
(1) Vyšetrovateľ a v skrátenom vyšetrovaní prokurátor postúpi vec inému orgánu, ak výsledky prípravného konania ukazujú, že nejde o trestný čin, že však ide o skutok, ktorý by mohol iný príslušný orgán posúdiť ako priestupok alebo kárne previnenie.
(2) Uznesenie o postúpení veci treba oznámiť obvinenému a poškodenému; odpis uznesenia vyšetrovateľa treba doručiť aj prokurátorovi, a to do 48 hodín. Proti uzneseniu podľa odseku 1 je prípustná sťažnosť, ktorá má odkladný účinok.
§ 172
Zastavenie trestného stíhania
(1) Vyšetrovateľ a v skrátenom vyšetrovaní prokurátor zastaví trestné stíhanie,
a) ak je nepochybné, že sa nestal skutok, pre ktorý sa trestné stíhanie vedie,
b) ak nie je tento skutok trestným činom a nie je dôvod na postúpenie veci,
c) ak nie je dokázané, že skutok spáchal obvinený,
d) ak je trestné stíhanie neprípustné (§ 11 ods. 1),
e) ak obvinený nebol v čase činu pre nepríčetnosť trestne zodpovedný, alebo
f) ak zanikla trestnosť činu.
(2) Vyšetrovateľ a v skrátenom vyšetrovaní prokurátor môže zastaviť trestné stíhanie,
a) ak je trest, ku ktorému môže stíhanie viesť, celkom bez významu popri treste, ktorý pre iný čin bol obvinenému už uložený alebo ktorý ho podľa očakávania postihne, alebo
b) ak o skutku obvineného bolo už rozhodnuté iným orgánom, disciplinárne, kárne alebo cudzozemským súdom alebo úradom a toto rozhodnutie možno považovať za dostačujúce.
(3) Uznesenie o zastavení trestného stíhania treba doručiť obvinenému a poškodenému. Uznesenie vyšetrovateľa treba doručiť prokurátorovi, a to do 48 hodín. Proti uzneseniu podľa odsekov 1 a 2 je prípustná sťažnosť, ktorá má odkladný účinok.
(4) V trestnom stíhaní, ktoré bolo zastavené z niektorého dôvodu uvedeného v odseku 2, sa pokračuje, ak obvinený vyhlási do troch dní odvtedy, keď mu bolo oznámené uznesenie o zastavení trestného stíhania, že na prejednaní veci trvá. O tom treba obvineného poučiť.
(5) V trestnom stíhaní, ktoré bolo zastavené z dôvodu uvedeného v § 11 ods. 1 písm. b/, sa pokračuje po ukončení mandátu poslanca Národnej rady Slovenskej republiky, funkcie sudcu Ústavného súdu, funkcie sudcu a funkcie generálneho prokurátora.“.
§ 173
Prerušenie trestného stíhania
(1) Vyšetrovateľ a v skrátenom vyšetrovaní policajný orgán preruší trestné stíhanie,
a) ak nemožno pre neprítomnosť obvineného alebo poškodeného vec náležite objasniť,
b) ak nemožno obvineného pre ťažkú chorobu postaviť pred súd,
c) ak obvinený pre duševnú chorobu, ktorá nastala až po spáchaní činu, nie je schopný chápať zmysel trestného stíhania, alebo
d) ak je obvinený vydaný do cudziny alebo vyhostený,
e) Ústavný súd pozastaví účinnosť právneho predpisu, jeho časti alebo niektorého jeho ustanovenia,
f) ak sa nepodarilo zistiť skutočnosti oprávňujúce vykonať trestné stíhanie voči určitej osobe.
(2) Prerušiť trestné stíhanie, ak sú splnené
podmienky podľa odseku 1 písm. e), môže aj policajný orgán.
(2) Pred prerušením trestného stíhania treba urobiť všetko, čo je potrebné na zabezpečenie úspešného vykonania trestného stíhania. Ak už nie je dôvod na prerušenie, v trestnom stíhaní sa pokračuje.
(3) Uznesenie o prerušení trestného stíhania treba
doručiť poškodenému. Uznesenie vyšetrovateľa treba
doručiť prokurátorovi, a to do 48 hodín.
Piaty oddiel
Dozor prokurátora
§ 174
(1) Dozor nad zachovaním zákonnosti pred začatím trestného stíhania podľa § 157 až § 159 a v prípravnom konaní vykonáva prokurátor.
(2) Pri výkone tohto dozoru je prokurátor oprávnený
a) dávať záväzné pokyny na vyšetrovanie trestných činov,
b) vyžadovať od vyšetrovateľa alebo od policajného orgánu spisy vrátane vecí, v ktorých nebolo začaté trestné stíhanie, dokumenty, materiály a správy o spáchaných trestných činoch za účelom previerky, či vyšetrovateľ alebo policajný orgán včas začína trestné stíhanie a riadne v ňom postupuje,
c) zúčastniť sa na vykonávaní úkonov vyšetrovateľa alebo policajného orgánu, osobne vykonať jednotlivý úkon alebo aj celé vyšetrovanie a vydať rozhodnutie v ktorejkoľvek veci; pritom postupuje podľa ustanovení platných podľa tohto zákona pre vyšetrovateľa alebo policajný orgán a proti jeho rozhodnutiu je prípustná sťažnosť ako proti rozhodnutiu vyšetrovateľa alebo policajného orgánu,
d) vracať vec vyšetrovateľovi alebo policajnému orgánu so svojimi pokynmi na doplnenie,
e) zrušovať nezákonné alebo neopodstatnené rozhodnutia a opatrenia vyšetrovateľa a policajného orgánu, ktoré môže nahrádzať vlastnými rozhodnutiami a opatreniami; pri uznesení o zastavení a prerušení trestného stíhania alebo o postúpení veci môže tak urobiť do pätnástich dní od doručenia uznesenia; ak rozhodnutie vyšetrovateľa a policajného orgánu nahradil vlastným rozhodnutím inak než na podklade sťažnosti oprávnenej osoby proti uzneseniu vyšetrovateľa alebo policajného orgánu, proti jeho rozhodnutiu je prípustná sťažnosť v rovnakom rozsahu ako proti rozhodnutiu vyšetrovateľa alebo policajného orgánu,
f) odňať ktorúkoľvek vec určitému vyšetrovateľovi alebo policajnému orgánu a urobiť opatrenie, aby vec bola prikázaná inému vyšetrovateľovi alebo policajnému orgánu.
g) nariadiť vo veci, v ktorej sa vykonáva skrátené vyšetrovanie, aby v nej bolo vykonané vyšetrovane, ak to okolnosti odôvodňujú.