Zbor väzenskej a justičnej stráže

Zbor väzenskej a justičnej stráže (ďalej len “zbor”)">

Zbor väzenskej a justičnej stráže

Zbor väzenskej a justičnej stráže (ďalej len “zbor”), ktorý reprezentuje väzenstvo na Slovensku, pokračoval v roku 1999 v plnení úloh vytýčených v plánovacích dokumentoch, ako aj v  programovom dokumente – Aktualizovanej Koncepcii väzenstva v Slovenskej republike. Tým je daná kontinuita úsilia o plnenie základného poslania väzenstva, a to na úseku výkonu väzby vytváraním optimálnych podmienok pre prácu orgánov činných v trestnom konaní, na úseku výkonu trestu odňatia slobody resocializáciou odsúdených napomáhať ich opätovnému začleneniu sa do spoločnosti.

Počet obvinených a odsúdených v roku 1999 v celkovom vyjadrení mierne stúpol, len počet odsúdených poklesol a za posledných päť rokov sa dostal na najnižšiu úroveň, počet obvinených je oproti roku 1998 vyšší.

K 31.12.1999 bolo v ústavoch na výkon väzby a nápravnovýchovných ústavoch (ďalej len “ústav”) celkom 6858 osôb, čo je o 230 viac v porovnaní s rovnakým dátumom roka 1998. V zložení odsúdených podľa ich zaradenia do nápravnovýchovných skupín (ďalej len “NVS”) nedošlo k zásadným zmenám v porovnaní s rokom 1998.

Nepatrne sa zvýšil počet mladistvých odsúdených a odsúdených v I. a II. NVS, k najvýraznejšej zmene došlo u odsúdených v III. NVS, kde sa ich počet znížil oproti stavu k 31.12.1998 o 42 osôb. Mierne sa tiež znížil počet odsúdených žien, ktorých bolo k 31.12.1999 vo výkone trestu o 22 menej v porovnaní s údajom k 31.12.1998. Mierne narástol počet obvinených a odsúdených cudzincov, keď ich v ústavoch k 31.12.1998 bolo 148, tak k tomuto termínu roka 1999 ich bolo 165, čo je zvýšenie o 17 osôb. Mierne narástol počet nenastúpených trestov – k 31.12.1999 to bolo 1395, t.j. o 43 prípadov viac ako k 31.12.1998.

Celkový počet obvinených a odsúdených sa premietol aj do využitia ubytovacích kapacít ústavov, ktoré boli v roku 1999 priemerne využité na 76,0 %.

Zloženie odsúdených podľa NVS bolo nasledovné: I. NVS – 32,8%, II. NVS – 52,9 %, III. NVS – 12,0 % a mladiství – 2,3 %. Zastúpenie odsúdených v jednotlivých NVS dlhodobo nevykazuje výraznejšie zmeny. Vzdelanostná štruktúra odsúdených je rozšírená o vykázanie stredoškolského vzdelania, to je vzdelania, ktoré nie je ukončené maturitou. Odsúdení s takýmto vzdelaním boli doposiaľ vykazovaní v rámci základného vzdelania. Z celkového počtu odsúdených bolo 2,7 % negramotných, 20 % nemalo úplné vzdelanie, základné vzdelanie malo 36 %, stredoškolské vzdelanie – 34 %, úplné stredoškolské vzdelanie – 7 % a vysokoškolské vzdelanie malo 0,6 % odsúdených. Pracovnú kvalifikáciu malo 42 % odsúdených.

Vo vekovom zložení odsúdených nenastali výraznejšie zmeny. Mierne sa znížil počet odsúdených vo veku do 45 rokov a naopak sa zvýšil počet odsúdených mužov vo veku do 65 rokov. Vo výkone trestu je celkom 11 odsúdených na doživotný trest odňatia slobody.

 ˛ ˛ ˛ ˛ ˛

 Hlavné úlohy odboru výkonu väzby a výkonu trestu Generálneho riaditeľstva zboru boli orientované na rozhodujúce oblasti zabezpečenia funkcie a činnosti výkonu väzby a výkonu trestu odňatia slobody.

V normotvornej oblasti boli prehodnotené interné normy upravujúce výkon väzby a výkon trestu odňatia slobody z hľadiska ich aktuálnosti. V roku 1999 boli spracované a vydané interné normy - RGR č. 5/1999 o štatistickom hlásení činnosti na úseku VV a VT, RGR č. 7/1999 o poskytovaní duchovnej starostlivosti obvineným a odsúdeným, RGR č. 23/1999 o umiestňovaní a premiestňovaní odsúdených do NVÚ, RGR č. 24/1999 o vydaní oznámenia o predchádzajúcom prepustení osoby z VTOS a vydaní potvrdenia o prepustení z výkonu väzby, alebo výkonu trestu a ZIPS č. 8/1999 k zabezpečeniu nákupov obvinenými a odsúdenými bezhotovostným platobným stykom. Zásady sociálnej práce v oblasti penitenciárneho zaobchádzania a poskytovanie sociálnych služieb väzneným osobám komplexne upravil RGR č. 22/1999. Pripravené boli - RMS o režimovej a dohľadovej službe v ústavoch na výkon väzby, ZIPS k poskytovaniu psychologických služieb obvineným a odsúdeným, novelizovaná bola ZIPS č. 2/1996 - pokyn na vykonávanie individuálnej výchovnej práce s odsúdenými. Súčasťou bola i novelizácia Osobnej karty odsúdeného s metodickým výkladom. Pripravené normy sú v štádiu pripomienkovania.

Odbor organizačne zabezpečil regionálny seminár za účasti predstaviteľov RE na tému “Otvorené a polootvorené oddelenia na výkon trestu odňatia slobody - kritériá výberu a špecifiká zaobchádzania s touto kategóriou odsúdených”, ktorý sa konal v dňoch 20. - 22. septembra 1999 v Omšení. Pri tejto príležitosti bol pre potreby ZVJS SR vyrobený videodokument o výkone trestu v otvorených a polootvorených oddeleniach v Slovenskej republike. Uskutočnili sa dve celoslovenské porady, porada zástupcov riaditeľov ústavov pre služobné veci, vedúcich oddelení výkonu väzby, výkonu väzby a výkonu trestu, vedúcich oddelení výkonu trestu, vedúcich otvorených a polootvorených oddelení, vedúcich stredísk psychodiagnostickej a konzultačnej činnosti, vedúcich oddelení liečebno-výchovnej starostlivosti a porada psychológov a vybraných pedagógov zboru. V zmysle uznesenia vlády SR č. 821/99 bola spracovaná stratégia na riešenie problémov rómskej národnostnej menšiny a súbor opatrení na jej realizáciu v roku 2000 v podmienkach ZVJS SR.

V oblasti zaobchádzania s odsúdenými boli v hodnotenom období úlohy zamerané na prehĺbenie uplatňovania individuálnych a osobitných foriem zaobchádzania s odsúdenými. Kontrolná činnosť bola zameraná na zabezpečenie dôslednej aplikácie príslušných právnych noriem, interných predpisov a usmerňovanie pri výkone služobných činností.

V roku 1999 bolo udelených 12.543 disciplinárnych odmien. Zavinené porušenie zákona o výkone väzby a Poriadku výkonu väzby bolo u 1.878 obvinených riešené uložením disciplinárneho trestu. S najvyššou frekvenciou 950 pokarhaní. Za závažné priestupky bol v 924 prípadoch uložený disciplinárny trest samoväzby. Obvinení podali proti uloženým disciplinárnym trestom 223 sťažností. Pre zavinené porušenie ustanoveného poriadku a disciplíny odsúdenými vo výkone trestu bolo uložených 3.794 disciplinárnych trestov, voči ktorým bolo podaných 350 sťažností, z ktorých 12 bolo uznaných ako opodstatnené. Pomer medzi udelenými odmenami a trestami je na úrovni 76,7 % a 23,3 %.

V 1465 prípadoch bolo udelené voľno na opustenie ústavu, ktoré bolo zneužité v 11 prípadoch, čo v percentuálnom vyjadrení predstavuje 0,75 % z celkového počtu.

V rámci sociálnej práce bolo sociálnymi pracovníkmi vykonaných 4.174 vstupných pohovorov, 2.668 výstupných pohovorov a spracovaných bolo 1.592 sociálnych anamnéz. V extramurálnej oblasti bol sociálnym pracovníkom v 1.319 prípadoch zabezpečený kontakt so zástupcami štátnej a neštátnej správy, sprostredkovaných bolo 202 návštev týchto zástupcov vo väzenskom zariadení.

Na úspešné dovŕšeniu resocializácie zabezpečovali sociálni pracovníci odsúdeným postpenitenciárnu starostlivosť. Sprostredkovali ubytovanie 125 odsúdeným, 47 umiestnili do zariadenia sociálnych služieb a u 17 odsúdených zabezpečili zamestnanie. Odovzdaných do ďalšej starostlivosti sociálnym kurátorom bolo 1.326 obvinených a odsúdených. Pri prepustení z výkonu trestu bola vyplatená jednorázová finančná výpomoc 707 odsúdeným v celkovej sume 80.813,- Sk.

Duchovná starostlivosť bola obvineným a odsúdeným poskytovaná v zmysle § 48 zákona o VTOS 11 cirkvami a 4 náboženskými spoločnosťami. Duchovná starostlivosť je zabezpečovaná na princípe dobrovoľnosti väznených osôb a je realizovaná poskytovaním individuálnych a skupinových pastoračných aktivít. Vyzdvihnúť treba činnosť všetkých cirkví a náboženských spoločností, zvlášť však treba spomenúť aktivity Apoštolskej cirkvi v ústave Želiezovce a ponuku kultúrno-osvetových programov s náboženskou tematikou zabezpečovanou Evanjelickou cirkvou metodistickou.

˛ ˛ ˛ ˛ ˛

Zdravotnícka služba v súlade s právnou úpravou platnou v podmienkach zboru, zabezpečovala poskytovanie zdravotnej starostlivosti osobám zvereným do priamej starostlivosti. Na udržanie dobrého štandardu poskytovanej zdravotnej starostlivosti bolo nutné vynaložiť maximálne úsilie, čo bolo negatívne ovplyvňované nedostatkom lekárov.

Zo štatistických údajov vyplýva, že v porovnaní s rokom 1998 sa zvýšil počet vyšetrených a ošetrených príslušníkov a občianskych pracovníkov o 294 osôb. V stomatologických ambulanciách sa počet vyšetrených a ošetrených osôb znížil o 901 a počet výkonov klesol o 7952. Zvýšil sa počet protetických prác v stomatologických laboratóriách o 109. Predovšetkým slobodná voľba stomatológa a obmedzené možnosti zhotovovania protetických výrobkov má za následok úbytok pacientov v našich zariadeniach. Vzhľadom na túto situáciu bolo v druhej polovici roka 1999 zrušené stomatologické laboratórium v NVÚ pre mladistvých v Martine.

V porovnaní s predchádzajúcim rokom nedošlo k podstatnej zmene zdravotného stavu príslušníkov. Pri hodnotení vývoja dočasnej neschopnosti k výkonu služby pre chorobu a úraz konštatujeme mierne zvýšenie priemerného percenta dočasnej neschopnosti, predĺženie priemernej dĺžky trvania, ako aj výraznejší nárast počtu dní neschopnosti.

V porovnaní s rokom 1998 sa znížil počet príslušníkov uznaných lekárskymi poradnými komisiami schopných služby s obmedzením o 53,8%. Klesol počet žiadateľov o kúpeľnú starostlivosť a liečebnú rehabilitáciu. Celkove bolo uspokojených 75% žiadateľov o kúpeľnú starostlivosť, čo je v porovnaní s rokom 1998 nárast o 12,6%.

V roku 1999 zomreli traja príslušníci, z toho 1 pri autonehode, 2 pre ochorenie srdca.

Na úseku zdravotnej starostlivosti o obvinených a odsúdených v zariadenia ZVJS SR konštatujeme, že na všeobecných ambulanciách sa znížil počet ošetrených a vyšetrených o 13 452 osôb a na stomatologických ambulanciách o 43 osôb. Zároveň sa znížil počet výkonov o 14 869.

Na psychiatrických oddeleniach, kde sa vykonáva súdom nariadená ochranná liečba sa znížil počet liečených v porovnaní s rokom 1998 o 37 osôb.

˛ ˛ ˛ ˛ ˛

Zamestnávanie obvinených a odsúdených v roku 1999 bolo zabezpečené v súlade so všetkými všeobecne záväznými právnymi predpismi a internými predpismi zboru vzťahujúcimi sa na túto oblasť. Zámerom bolo predovšetkým využitie voľných výrobných kapacít a všetkých priestorov vnútri ústavov na hľadanie výrobných programov s cieľom vytvorenia nových pracovných príležitostí pre zamestnávanie odsúdených.

V roku 1999 bol celkový priemerný počet obvinených a odsúdených vo výkone väzby a výkone trestu odňatia slobody 6808 osôb, čo je oproti roku 1998 mierny pokles o 294 väznených osôb.

Z uvedeného celkového priemerného počtu 6808 obvinených a odsúdených bolo do evidencie zamestnanosti zahrnutých 4136 osôb (60,8 %). Zostávajúcich 2672 osôb predstavovali obvinení (1805 osôb) a odsúdení (867 osôb), ktorí zo zdravotných, vekových, bezpečnostných a iných dôvodov nie sú zaraďovaní do evidencie zamestnanosti (výkaz ZAM-2, ZIPS č.1/1997).

V roku 1999 bolo z celkového priemerného počtu 4136 odsúdených zahrnutých do evidencie zamestnanosti, zaradených do práce 2344 odsúdených, čo predstavuje 56,67 %-nú zamestnanosť. Ďalej bolo zaradených do práce 12 obvinených osôb, čím sa dosiahla celková zamestnanosť 56,96 %. Zaraďovanie odsúdených a v ojedinelých prípadoch i obvinených osôb do práce sa vykonávalo v dvoch formách :

  • vo vnútornej prevádzke ústavov,
  • v strediskách vedľajšieho hospodárstva.

Priemerná pracovná odmena jedného odsúdeného (obvineného) dosiahla v roku 1999 výšku 2554,- Sk. Vo vnútornej prevádzke ústavov bola dosiahnutá priemerná pracovná odmena 3130,- Sk a vo vedľajšom hospodárstve 2296,- Sk.

Tabuľková časť

Tabuľka č. 1

Počet obvinených a odsúdených

Tabuľka č. 2

Zloženie počtu odsúdených podľa nápravnovýchovných skupín k 31. 12.

  Tabuľka č. 3   Počet obvinených a odsúdených cudzincov k 31. 12. 1999

Tabuľka č. 4

Priemerný počet odsúdených, ktorí nenastúpili nariadený výkon trestu odňatia slobody v jednotlivých rokoch

Tabuľka č. 5

Počet odsúdených, ktorí nastúpili do výkonu trestu odňatia slobody z väzby a občianskeho života

Tabuľka č. 6

Zloženie počtu odsúdených podľa veku

Tabuľka č. 7

Vývoj v zložení odsúdených podľa výšky uloženého trestu odňatia slobody a podľa NVS

Tabuľka č. 8

Vývoj v zložení odsúdených podľa vzdelania

Tabuľka č. 9

Vývoj v zložení odsúdených podľa pracovnej kvalifikácie

Tabuľka č. 10

Vývoj vo využívaní právnych inštitútov u odsúdených

Tabuľka č. 11

Výsledky dosiahnuté vo všeobecnom vzdelávaní

Tabuľka č. 12

Výsledky v odbornom vzdelávaní odsúdených

Tabuľka č. 13

Úsek sociálnej práce s odsúdenými

Tabuľka č. 14

Vývoj zamestnanosti odsúdených podľa priemerných počtov zaradených do práce a percenta zamestnanosti (bez obvinených) do roku 1998